Abychom byli korektní, OFDM je u wifin použito už od dob 802.11g. Novinkou bude pouze vyšší granularita využití kanálů - v současné době je kanál považován za jeden fyzický stream, tímto krokem bude kanál považován za sadu fyzických streamů.
Aplikováno do praxe: AP dnes umí využít celý kanál pro jedno zařízení - komunikace na jednom kanále tak probíhá stylem "jeden klient mluví na router, ostatní poslouchají, router poslouchá" (resp. pro vysílání: "jeden klient poslouchá, ostatní taky, ale je jim to jedno, páč to není určeno jim a router mluví"). S novinkou to bude "více klientů mluví (na oddělených subkanálech), router poslouchá více klientů na příslušných kanálech a zároveň jiní klienti mohou poslouchat, protože jim router může přímo forwardovat data skrze jiné antény.
Pro úplnost bych však doplnil, že routery již dávno neoperují pouze na jediném kanále, ale že disponují od dob 802.11ac MU-MIMO, čili že využívají rozdělení datových toků do/z AP mezi více kanálů v reálném čase pod jediným SSID. Potenciální výhodou nového řešení bude možnost zúžení šířky pásma při zachování stejné odezvy (scénář forwardu mezi dvěma klienty skrze AP tak může probíhat na jediném kanále - 2×MIMO AP tak může tok rozdělit na dva samostatné (každý klient 1 anténa) a ostatní na spektru tak mohou fungovat nerušeně).
Jednoduše shrnuto: zvýšíme airtime per channel, snížíme bandwidth.
Odpovědět0 0
Proč? Prostě vyměním jen síťovou kartu. Stejně ji budu potřebovat vyměnit v notebooku, abych se měl tomu novýmu 802.11ax taky čím připojit.
Odpovědět0 0
Už vidím jak měním síťovou kartu ve smartphonu a dalších podobných zařízení :-D, kde se wi-fi používá k internetovému připojení.
Odpovědět0 0